La 31 ianuarie 2013 SA “Moldovagaz” a ridicat Premiul Mare al Camerei de Comerţ şi Industrie în concursul „Marca Comercială 2012” – „Mercuriul de Aur”.
SA “Moldovagaz” a participat în concursul „Marca Comercială 2012” în nominaţia „FAVORITUL ANULUI”, care analizează una dintre cele mai reuşite strategii de promovare a mărcii comerciale pe piaţa Republicii Moldova, la categoria servicii în domeniul energeticii (comercializarea gazelor naturale, transportul, furnizarea şi distribuţia lor).
Participarea la concurs permite companiilor să-şi extindă popularitatea în cercurile de afaceri şi auditoriul ţintă, dă dreptul exclusiv pentru folosirea mărcii pe timp de un an. Marca comercială este singurul însemn din Moldova care are putere juridică.
Concursul „Marca comercială a anului” a fost aprobat la iniţiativa CCI în 2003 şi se petrece anual, scopul fiind promovarea pe piaţă a celor mai bune practici în domeniul marketingului şi brand-ingului, aprofundarea capacităţii concurenţiale a mărcilor nominante şi creşterea profesionalismului echipelor de marketing.
Scopul concursului este promovarea imaginii corporative a companiilor şi asigurarea informaţională a antreprenorialului în domeniul tehnologiilor de marketing, consolidarea eforturilor producătorilor moldoveni în crearea condiţiilor pentru dezvoltarea activităţii antreprenoriale, spiritului de concurenţă, care împreună vor eficientiza producerea, prestarea de servicii şi identificarea celor mai de succes prioiecte în domeniul creării şi promovării mărcilor comerciale pe piaţa internă şi internaţională.